Razumevanje i prevencija nasilnog ponašanja kod adolescenata

Svakodnevna dešavanja i novi slučajevi nasilnog ponašanja u populaciji adolescenata svakako daju povoda za zabrinutost. Svedoci smo da nasilje među mladima neretko postaje socijalni obrazac, a kompleksnost ovog problema nalaže i razumevanje mehanizama nastanka i načina za prevenciju nasilnog ponašanja adolescenata od strane društva u celini.

Nasilno ponašanje u populaciji adolescenata se može manifestovati na više načina: eksplozivnim, nekontrolisanim reakcijama u verbalnoj komunikaciji mladih, fizičkom agresijom, tučnjavom, kao i drugim vidovima zlostavljanja vršnjaka i drugih osoba iz okruženja adolescenata, uključujući i pretnje, upotrebu oružja, okrutnotnost prema životinjama, podmetanje požara i ispoljavanje drugih oblika vandalskog ponašanja.

Stručnjaci ističu multiuzročnost ovakvih vidova ponašanja mladih, a među uzrocima se najčešće pominju izloženost agresivnim vidovima ponašanja u socijalnom okruženju, fizičko i seksualno zlostavljanje, nasledni faktori, izloženost nasilju na televiziji i u drugim medijima, zloupotreba alkohola i psihoaktivnih supstanci, držanje oružja u kući, kao i delovanje brojnih kombinovanih stresogenih faktorima kojima su adolescent današnjice izloženi u velikoj meri.

Zadatak roditelja i zajednice je da aktivno učestvuju u prevenciji nasilnog ponašanja adolescenata U slučaju da primete neko od neprihvatljivih načina socijalnih ispoljavanja kod svog deteta, roditelji svakako treba da potraže pomoć stručnjaka, jer neblagovremeno preduzimanje potrebnih mera može rezultirati povećanjem problema do granica koje postaju rizične kako za samog adolescent, tako i za osobe iz njegovog socijalnog okruženja.

Istraživanja su pokazala da se nasilno ponašanje adolescenata u najvećem broju slučajeva može sprečiti, ili bar smanjiti primenom preventivnih mera koje značajno mogu redukovati dejstvo negativnih faktora sredine na adolescenta. U prevenciji se primenjuuje više strategija, koje uključuju programe za prevenciju zlostavljanja dece, seksualno vaspitanje adolescenata, programe rane psihološko – pedagoške intervencije za adolescente nasilnike, kao i programe za prevenciju nasilja među mladima koji se u zapadnim zemljama odavno primenjuju kao integralni deo sistema obrazovanja i vasppitanja u osnovnim i srednjim školama.

(izvor: AACAP (American Academy of Child and Adolescent Psychiatry); https://www.aacap.org)